Ninova
Elveda Üsküdar - Ahmet Nadir Utkan Bebek10

Join the forum, it's quick and easy

Ninova
Elveda Üsküdar - Ahmet Nadir Utkan Bebek10
Ninova
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Elveda Üsküdar - Ahmet Nadir Utkan

Elveda Üsküdar - Ahmet Nadir Utkan Empty Elveda Üsküdar - Ahmet Nadir Utkan

Mesaj tarafından troypc C.tesi Şub. 20, 2010 1:43 pm

Elveda Üsküdar için yazarı şöyle diyor;

'..Hatıralarımı yazmak zor işti.Gönlümden söküp atamadığım değerleri, hatıralarımda yaşadığımı anladım.Bu da hüzne, zaman zaman da üzüntüye sebep oldu.Geçmişi günümüzle karşılaştırdığımızda gönül kırıklığı hissettim.Yaşanmamış bir anlatımın gerçeği yansıtacağına inanmıyorum.Hülasa, gönlümde maziyi dirilterek çocukluk ve ilk gençlik yıllarımdaki İstanbul'un kadim semti Üsküdar'ı o yılların haz ve duygularıyla gelecek kuşaklara kendimce anlatmak istedim.

'..Yaşadığım Üsküdar'da mahalle kavramı çok güçlüydü.Üç kuşaktan az olmamak kaydıyla herkes birbirini tanırdı.Mahalleyi oluşturan aileler iç içe geçmiş, kaderleri birleşmiş bir halde yaşarlardı.İnsanlar arasında toplumsal sınıf farklılıkları önemsenmezdi.İnsanlar doğdukları mahallede oturur, o mahallede yaşar ve orada yaşamlarını noktalardı.Mecbur kalmadıkça başka semtlere ya da şehirlere göçmezlerdi.'

Yazar, Üsküdar ve kaybolmaya yüz tutmuş değerleri üzerine canlı bir monografi sunuyor.Çiçek kokan bahçeleri içindeki ahşap evler, konaklar, kapı önü sohbetleri; saygı, komşuluk ve samimiyet kavramlarının hüküm sürdüğü mahalleler, Üsküdar'da balıkçılar, balık ve rüzgara dair yazarın ele aldığı konular arasında..

(Tanıtım Yazısından)
troypc
troypc

http://ninova.eniyiforum.org