Ninova
Romeo ve Juliet Bebek10

Join the forum, it's quick and easy

Ninova
Romeo ve Juliet Bebek10
Ninova
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romeo ve Juliet

3 posters

Romeo ve Juliet Empty Romeo ve Juliet

Mesaj tarafından DyGu Paz Şub. 28, 2010 4:37 pm

Romeo ve Juliet Romeojuliet_6_md

'Romeo ile Juliet', büyük İngiliz oyun yazarı Shakespeare'in (1564-1616) gençlik yıllarında, sanatının ilk döneminde yazdığı eserlerden biridir. Oyunun içindeki bir söze dayanılarak, bunun 1591 yılında yazılmış olabileceği düşünülmektedir. Konusu, İtalyan hikayecisi Bandello'nun (aşağı yukarı 1485-1553) bir hikayesinden alınmıştır Bandello gerçek bir olayı anlatmaktadır.

İtalya'da Verona'da Capulets ve Montagues aileleri yıllardır kan davasını sürdürmektedirler. Bu ailelerde karşılıklı o kadar çok ölüm olmuştu ki
Sonunda yönetici Prens Escalus yine bir çatışma çıkarsa ağır cezalar uygulayacağını iki aileye kesinlikle bildirir.

Montegu ailesinin genç oğlu Romeo, Roseline'neye çılgın gibi tutkundur fakat Roseline onu reddeder. Romeo'nun en yakın arkadaşı ve aynı zamanda yeğeni olan Benvolio onu teselli etmek için Capulet'lerin düzenledikleri maskeli baloya gitmeye zorlar. Orada Roseline'den çok daha güzel kızlar olduğunu, o kadar üzülmeye değmeyeceğini göstermek ister.

Romeo ve Benvolio baloya giderler. Capulet ailesinin kızı Juliet'le Romeo birbirlerini görür görmez aşık olurlar. Ve o günden sonra da gizli gizli buluşmaya başlarlar. Juliet'in dadısı onların buluşmalarını sağlar. Romeo her gece gizlice Juliet'in odasına balkondan girmektedir. Evlenmeye karar verirler. Bir rahip onları gizlice evlendirecektir. Rahip iki aile arasındaki düşmanlığı bu evliliğin kaldıracağını kabul ederek onları evlendirmeyi kabul etmiştir.

Lady Capulet'in yeğeni Tybalt bir öğleden sonra sokakta Romeo ve onun arkadaşı Mercutio 'ye rastlar. Tybalt Romeo'ya ağır hakaretlerde bulunur fakat Romeo Juliet'i düşünerek onu yanıtlamaz. Arkadaşı Mercutio Romeo'ya yapılan korkaklık ve ağır hakaretleri kabul edemez ve Tybalt ile çatışır. Romeo engel olamaz. Tybalt ve Mercutio düelloya tutuşurlar, Mercutio ölür ve Romeo bunun üstüne Tybalt'la düello eder ve o da onu öldürür. Olayı duyan Prens Romeo'nun yakalanmasını emreder.

Bu arada Juliet'in ailesi kızlarını Paris ile evlendirmek isterler. Juliet bütün bu olanların acısını yaşarken evlilik teklifini defalarca reddeder. Romeo prensin askerlerinden kaçar. Prens onun hakkında sürgün cezası verir. Büyük bir mutsuzluğa düşen Romeo'yu rahip umutlandırır. Öğütler vererek onu gönderir. Yine bu olaylardan sonra ailesinin Paris'le evlendirmek istemesi üzerine mutsuzluğa düşen Juliet'e rahip öğütler verecek ve Romeo'ya kavuşabilmesi için bir yol gösterecektir. Rahip, Juliet'e bir iksir verir. Bu iksiri içtiğinde herkes onu öldü zannedecektir. Oysa o sadece bir gün süreyle uyuyacaktır. Plana göre, uyandıktan sonra Romeo'nun yanına gidecektir. Rahip sürgündeki Romeo'ya bir mektup yazar ve iksiri Juliet'e verir. Mektup Romeo'nun eline ulaşmaz. Fakat Juliet'in Paris'le evleneceği haberini alır ve yasağa rağmen geri döner. Döndüğünde öldüğünü zanneder Juliet'in. Biraz sonra Paris gelir. İkisi de Juliet'in öldüğünü sanırlar. Paris'in kışkırtmasıyla Romeo yine istemediği halde onu öldürür ve Juliet'in yanına yatarak kendini hançerle intihar eder. Zaten Romeo Juliet'in yanında ölmeye gelmiştir. O sırada Juliet yavaş yavaş uyanır ve Romeo'yu yanında görür. Romeo'nun, kendisinin öldüğünü zannederek intihar ettiğini anlar ve o da Romeo'nun hançerini göğsüne Romeo'nun intiharına eşlik eder. Ölümsüz aşklarına ölümle kavuşmayı yeğlemişlerdir.

Bu iki ölüm düşman ailelere büyük bir şok yaşatır. Prens'in önerisiyle aileler arasındaki düşmanlık ortadan kaldırılmıştır. Capulet ve Montague'ler ağır acılarıyla baş başa kalmışlardır.

"Aşkların aşkı Romeo ve Juliet, Romeo'nun gözünün önünden bir an bile ayırmak istemediği bir kadına çılgınlar gibi tutulmasıyla başlıyor. Bu kadının adı Rosalind. Romeo, Juliet'le karşılaştığında ise Rosalind'in ömrü bir anda üzerine tıklandığı anda yok olan bir internet sayfasınınkine eşdeğer oluyor. Aşk böyledir demek istiyor Shakespeare. Gelir, geçer. Eğer çok ciddiye alınırsa da, öldürür."

Benim düşmanım olan adındır yalnızca
Sen sensin, Montague olmasan da
Hem Montague nedir ki ?
Ne eli bir erkeğin
Ne ayağı, ne kolu
Ne yüzü, ne de başka bir parçası
N'olur başka bir ad bul kendine..

Adın ne değeri var ki
Şu gülün adı değişse bile
Kokmaz mı aynı güzellikte?

Romeo'nun adı olmasaydı,
Kusursuzluğundan hiçbir şey kaybolmazdı

ROMEO: Oradaki, şu tüm meyve ağaçlarının tepelerini yaldızlayan Kutsal ayın üzerine yemin ediyorum.
JULlET: Ayın üzerine yemin etme.
Her ay, yuvarlak dairesinde değişen vefasız ayın üzerine. Yoksa senin aşkın da onun gibi değişken olabilir.
ROMEO: O halde neyin üzerine yemin edeyim?
JULlET: Hiç yemin etme.
Ya da istiyorsan, o zarif benliğinin üzerine yemin et. O, benim putperestliğimin tanrısı. Ve o zaman sana inanırım.

Romeo ve Juliet Replikleri

Romeo: Tüm göklerin en güzel yıldızlarından ikisi,
yalvarıyorlar onun gözlerine işleri olduğundan:
biz dönünceye dek siz parıldayın diye.
gözleri gökte olsaydı, yıldızlar da onun yüzünde;
utandırdı yıldızları yanaklarının parlaklığı.
gün ışığının kandili utandırdığı gibi tıpkı.
öyle parlak bir ışık çağlayanı olurdu ki gözleri gökte
gece bitti sanarak kuşlar cıvıldaşırdı.’
Juliet: Bana romeo’mu ver; sonra öldüğünde
al da küçük yıldızlara böl onu;
onlar göğün yüzünü öyle bir süsleyecektir ki,
bütün dünya gönül verip geceye,
tapmayacaktır artık o muhteşem güneşe…
Romeo: Asaletim sadece aşkının tapınağına girdiğimde olacak içimde. Bir gün yıkılırsa bedenin başka ülkelerin çamurlu evlerinde: Bil ki bütün denizleri ayaklarına dökeceğim.
Juliet: Eğer sevgin azalacaksa gittikçe çoğalan aşkımdan, Bırak avcılar çıkarsın kalbimi yerinden! Sök at ne varsa: çamura bulanmış sevdaları, bu dağların ceylanlarını, kana susamış kontları ve senden arta kalan şu cılız bedenimi! Yok et benim olmadığım bütün şatoları. Görebileceğin bir şey kalmasın benden kalan…
Romeo: Senin dudaklarınla, dudaklarım günahtan arındı.
Juliet: Öyleyse şimdi günah dudaklarımda kaldı.
Romeo: Öyleyse ver bana günahımı geri.?
Savaşır gözlerimle gönlüm öldüresiye
Senin güzelliğinin ganimeti yüzünden:
Gözüm kovar gönlümü seni görmesin diye,
Gönlüm ister gözüme pay vermemek yüzünden.
Gönlüm bildirir senin orada yattığını
Öyle bir hücredeki giremez billur gözler;
Gözüm inkara kalkar gönlün anlattığını,
Güzel yüzünün ona sığındığını söyler.
Gönlü dinleyip karar vermek için toplanır
Düşünceler kurulu:soruşturur hakçası
Kurulun yargısıyla bir karara bağlanır
Seven gözün payıyla duyan gönlün parçası..
Şiddetle başlayan hazlar şiddetle son bulurlar.. Ölümleri olur zaferleri.. Öpüşürken yanıp tututşan ateşle barut gibi..

-1-
Romeo:Konuşuyor.Ey parlak melek, konuş yine!
Sen, göz kamaştıran bir parlaklık veriyorsun geceye;
Cennetin kanatlı ulağısın başımın üstünde,
Tıpkı ölümlülerin hayretle açılan gözlerine gördüğün gibi.
Tembel bulutlara binip uçarken o havanın kucağında,
Onu seyreden insanlar gibi hayranlıkla,
Öylece bakıyorum sana.
Juliet:Ah Romeo Romeo... Neden Romeo'sun sen? İnkar et babanı, adını yadsı! Yapamazsan; yemin et sevdiğine. Bende vazgeçeyim capulet olmaktan. Hem adın ne değeri var ki? Şu gülün adı değişse bile, kokmazmı yine aynı güzellikte? Romeo'nun da adı Romeo olmasaydı kusursuzluğundan hiçbirşey kaybolmazdı. Romeo; nolur bırak at bu adı! Senin parçan olmayan bu ada karşılık al bütün varımı...
Romeo:Alıyorum öyleyse sözünü dinleyerek. Sevgilimdeki vaftiz olayım yeniden. Romeo değilim bundan böyle ben!
Juliet:Kimsin sen? Böyle geceye gizlenerek sırrımı öğrenmeye gelen de kim?
Romeo:Bilmem nasıl söylemeli kim olduğumu bir ad kullanarak. Ey güzel ermiş; Nefret ediyorum adımdan ben de! Sana düşmadır diye.Ben yazmış olsaydım, şimdi yırtar atardım onu...

-2-
JulietAğlıyor)
Rahibe:Karşı konulamayacak kadar büyük bir güç tasarladıklarımızı alt üst etti. Gel gidelim. Bak kocan öldü koynunda yatıyor, o da öyle... Haydi gel yavrucuğum seni yerleştireyim Manastra kutsal rahibelerinin arasına...
Juliet:Ben gelemem nolur sen git, ben gelemem git!!! (Ağlayarak) Bu da ne ?Canım sevgilimin avucunda bi sise!
Demek ki,zehirden sevgilimin bu vakitsiz olumu.
Cimri! Hepsini icmis;bir damla bile
birakmadin demek kavusabilmem icin sana?
Öyleyse dudaklarindan operim, belki
bir parça zehir kalmıştır dudaklarında, bir zamanlar hayat veren dudakların bu kez son versin hayatıma. Sıcakmış dudakları hala... Hi; gelen var elimi çabuk tutmalıyım. Ey hızır gibi yetişen hançer: Senin kının burası. Orda paslan ve bende öleyim...

Arkadaşlar bu kadar yapabildim. Eğer tamamlanmış yerler bulursam söz veriyorum onları da eklerim. Yanlış yerler var birkaç tane, affedin...

''Ah, romeo romeo neden romeosun sen? İnkar et babanı adını yadsı.Yapamazsan,yemin et sevdiğine o zaman
vazgeçeyim Capulet olmaktan ben.Benim düşmanım olan adındır yalnızca...Sen sensin,Montague
olmasanda..Hem montague nedir ki? ne eli bir erkeğin,ne ayağı,ne yüzü ne de başka bir parçası...Ne olur
başka bir ad bul kendine...Adın ne değeri var? Şu gülün adı değişse bile kokmaz mı aynı güzellikte?
Romeonun da adı Romeo olmasaydı ,kusursuzluğundan hiçbirşey kaybolmazdı...Romeo bırak at bu adı...senin
parçan olmayan bu ada karşılık,al bütün varlığımı....''

juliet:
ah romeo, romeo! neden romeo' sun sen?
inkar et babanı, adını yadsı!
yapamazsan, yemin et sevdiğine
vazgeçeyim capulet olmaktan ben.
romeo:
daha dinleyeyim mi, yoksa açılayım mı ona?
juliet:
benim düşmanım olan adındır yalnızca
sen sensin, montague olmasan da.
hem montague nedir ki? ne eli bir erkeğin
ne ayağı, ne kolu, ne yüzü ne de başka bir parçası.
n' olur başka bir ad bul kendine.
adın ne değeri var? şu gülün adı değişse bile
kokmaz mı aynı güzellikte?
romeo' nun da adı romeo olmasaydı,
kusursuzluğundan hiçbirşey kaybolmazdı.
romeo, bırak, at bu adı!
senin parçan olmayan
bu ada karşılık al bütün varlığımı..
romeo:
alıyorum öyleyse sözünü dinleyerek
"sevgilim" de ki, vaftiz olayım yeniden;
romeo değilim bundan böyle ben.

Romeo ve julietin Final Sahnesi

Arkadaşını öldüren Tibald ın ölüsü başındadır Romeo. ve
bu yüzden Julyet ten uzak kalıp sürülmüştür şehirden.

Tibald!
Yatıyor musun orada kanlı kefeninle?
Genç yaşında hayat bağlarını koparan.. bu ellerle.. düşmanımın gençliğini biçmekten.. daha iyi bir dostluk….. nasıl gösterebilirim ki sana?
Bağışla beni kuzenim(?)
-
Ah Juliet.. Neden böyle güzelsin ha?
Yoksa ele avuca sığmayan ölüm mü aşık oldu sana?
İnanayım mı o iğrenç canavarın bu karanlıkta sevgilisi olasın diye seni sakladığına?
İşte bundan korktuğum için.. sonsuza dek yanında kalacağım...

Hiç ayrılmayacağım.. bu loş gecenin sarayından...
Burada, işte burada yatacağım
Sana hizmet eden böceklerin yanında a oh.. Tanrım! !

Ey gözler.. son kez bakın... kollar.. son kez kucaklayın...
ve dudaklar, ey siz nefes kapıları.. yasal bir öpüşle mühürleyin doyumsuz ölümün yaptığı bu süresiz antlaşmayı......

Sevgilimin şerefine...

zehri Julyet in –aslında ölmediği, ona kavuşmak için uykuda olduğundan habersiz mezarı başında içer
Ölüyorum, işte
.. bir öpücükle.......

Rahibe:Karşı konulamayacak kadar büyük bir güç tasarladıklarımızı alt üst etti. Gel gidelim. Bak kocan öldü koynunda yatıyor, o da öyle... Haydi gel yavrucuğum seni yerleştireyim Manastıra kutsal rahibelerinin arasına...

Juliet : Ben gelemem nolur sen git, ben gelemem git!!!Bu da ne ?Canım sevgilimin avucunda bir şişe!
Cimri! Hepsini içmiş;bir damla bile
bırakmadın demek kavuşabilmem için sana?
Öyleyse dudaklarından öperim, belki
bir parça zehir kalmıştır dudaklarında,
bir zamanlar hayat veren dudakların bu kez son versin hayatıma.

Sıcakmış dudakları hala...

Hayır;

gelenler var elimi çabuk tutmalıyım.

Ey Hızır gibi yetişen hançer: Senin kının burası. Orda paslan ve bende öleyim...
DyGu
DyGu
Admin

Romeo ve Juliet Empty Geri: Romeo ve Juliet

Mesaj tarafından MyTh Paz Şub. 28, 2010 4:40 pm

Replikleri çok güzel üzerinde çok düşünmek gerekiyor. Eğer eser İtalya'da geçiyor olmasaydı bile eser çöptü. Herşey harika kalıbına oturmuş.
MyTh
MyTh

http://ninova.eniyiforum.org/

Mesaj tarafından DyGu Paz Şub. 28, 2010 4:43 pm

Kesinllikle katılıyorum. İnanılmaz etkili cümleler var.

Juliet : Ben gelemem nolur sen git, ben gelemem git!!!Bu da ne ?Canım sevgilimin avucunda bir şişe!
Cimri! Hepsini içmiş;bir damla bile
bırakmadın demek kavuşabilmem için sana?
Öyleyse dudaklarından öperim, belki
bir parça zehir kalmıştır dudaklarında,
bir zamanlar hayat veren dudakların bu kez son versin hayatıma.

Var mı ötesi..? Çok etkileyici...
DyGu
DyGu
Admin

Mesaj tarafından MyTh Paz Şub. 28, 2010 4:46 pm

Sonu acıklı olmamalıydı ama bence insanların zaten birsürü sorunu var... Hangisine üzülsünler?
MyTh
MyTh

Mesaj tarafından DyGu Paz Şub. 28, 2010 4:55 pm

Evet ; sonuna kadar izliyip dinliyorsun.. Bunlar kavuşmalı diyorsun..... Sonra...
DyGu
DyGu
Admin

Mesaj tarafından MyTh Paz Şub. 28, 2010 4:58 pm

İkiside geberiyor. ama öyle olmaması gerek, ki böyle dünyaya mal olmuş bir eseri eleştirmek bizim ne haddimize...
MyTh
MyTh

Mesaj tarafından DyGu Paz Şub. 28, 2010 5:04 pm

Neden öyle düşünüyorsun ki? Onu dünya eseri yapan zaten izleyicileri ve okuyucuları değil mi? ..Görüş dile getiriyoruz şurda Smile Üstelik bir çok yazarda mutlu sonla bitmesi gerektiği konusunda tartışma yazısı yazdı...Ama hep aynı noktaya ulaştılar..Bende öyle düşünüyorum..

... Ne böyle bir aşk yaşadım ne de etrafımda böyle derin duygular besleyen birine rastladım... Ölüm belkide son değildir böylesine severken... Wink
DyGu
DyGu
Admin

Mesaj tarafından MyTh Paz Şub. 28, 2010 5:07 pm

Görüş ve eleştiri farklı şeyler ayrımın iyi yapılması gerekir.
MyTh
MyTh

Mesaj tarafından DyGu Paz Şub. 28, 2010 5:10 pm

Benim düşüncem şu şekilde.. Eğer çok kötü ben beğenmiyorum nasıl dünya eseri olabilir denilseydi.. Eleştiri olurdu...
Fakat; ''Keşke mutlu sonla bitse daha hoş olurdu.'' denmesi sadece görüş..
DyGu
DyGu
Admin

Mesaj tarafından troypc Paz Şub. 28, 2010 5:11 pm

Evet bencede sonunun iyi bitmesi gerekirdi ki herkesin okuduğu bir kitap
troypc
troypc

http://ninova.eniyiforum.org

Mesaj tarafından MyTh Perş. Mart 04, 2010 5:17 pm

Kitap demeyelim bence piyes uygun...